7. Švadlenčin quilt

Quilt je v řeči patchworkářek šitý obraz nebo deka. Na celém světě se pořádají výstavy, kde můžete vidět quilty šité různými technikami. Některé jsou opravdu dech beroucí a při pohledu na ně se vám ani nechce věřit, že se díváte na šité dílo.

U nás se také pořádají patchworkové výstavy.

Jedna z těch nejznámějších u nás:

 • Prague Patchwork Meeting (zkráceně PPM). Probíhá každoročně v Praze.
 • Patchworková výstava ve Fulneku.
 • Kreativ Ostrava. V posledních letech na Kreativu můžete vidět patchworkovou výstavu nejen místních švadlenek.

Třeba i ve vašem okolí pořádá některý patchworkový klub výstavu. Poohlédněte se po ni. Vystavovatelé vyhlašují podmínky, za kterých můžete na výstavě viset i vaše dílo. Je to moc hezký pocit, když svůj quilt vidíte viset mezi ostatními. Několikrát jsem to také zažila, i když účast na výstavách není moje priorita.

 

Ušij quilt na výstavu nebo k vám domů.

To byla původní myšlenka tohoto čísla Šicího klubu. Quilt jsem ušila, jako obraz. V Šicím klubu najdete návod, jak ušít vlastní quilt. Protože v době vzniku quiltu měla moje maminka krásné, kulaté narozeniny, přišel další nápad.

Vzpomínkový rodinný quilt.

Nástěnný obraz, ušitý z fotek přenesených speciální technikou na látku. Takový quilt je jedinečný dárek k životnímu jubileu.

Jako první dostal svůj quilt můj tatínek, vznikl rychle, jako impulzivní nápad. Fotky jsem vybrala z rodinného alba a nechala je přenést na látku. Efekt byl fantastický. Tatínek se dmul pýchou nejen nad nevšedním dárkem, ale také šikovností své dcer.

Aby to mamince nebylo líto, ušila jsem ji vlastní.

Na druhý pokus jsem přípravu více promyslela. Domluvila jsem rodinné focení v bílých tričkách.

Myšlenka obou rodinných quiltů je stejná.

Hlavní fotky tvoří děti mých rodičů- tedy já a moji tři sourozenci. Doplňují to fotky vnoučat samostatně a sourozenci spolu- tedy našich dětí, včetně toho malého rošťáka v bříšku nejmladší sestry.

Tento quilt jsem zveřejnila pro vaši inspiraci. Váš rodinný quilt může vypadat úplně jinak, poskládat ho můžete podle klíče, který vám bude dávat smysl.

Můžu vám zaručit, že takový dárek rozhodně potěší!

Šití quiltu je kreativní činnost, kde máte možnost popustit uzdu své fantasii. Dá se tvořit různými technikami a může mít 100 podob.

Tento quilt je ušitý z deseti čtverců a tří/čtyř kulatých okýnek. Protože je pro švadlenky, vybrala jsem na jeho šití látkové panely z šicími motivy. Na srovnání vidíte rodinný quilt s fotografiemi.

Quilt může být také deka. Ten nástěnný má na zadní straně všitý tunel na tyč pro zavěšení.

Naučíte se:

 • Plánovat šití quiltu.
 • Přemýšlet nad možnostmi šití qouiltu, barevném ladění a kombinování látek.
 • Naučíte se zdobit.
 • Ušít vrchní top.
 • Jakou výztuž a proč použít?
 • Sešít top s výztuží a spodní látkou.
 • Lemovat.
 • Ušít tunel pro zavěšení quiltu.

Šití quiltu není určeno úplným začátečníkům. Doporučuji ho švadlenkám, které už mají natrénováno šití na polštářcích.